Jedź na swoim poziomie umiejętności

Jeśli chodzi o odcinek szlaku, który Twoim zdaniem przekracza twoje możliwości, słuchaj logiki – nie znajomych. Zejdź i przejdź tę sekcję. Podejmowanie odpowiedzialnych decyzji nie należy się wstydzić – zwłaszcza jeśli promuje to Twoje bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo innych rowerzystów górskich.

Im więcej odcinków szlaku przejdziesz, tym lepsze będzie Twoje rozpoznawanie umiejętności. W końcu znajdziesz się na wszystkich odcinkach, które kiedyś były niedostępne.

To, gdzie jeździsz, określa Twój rower

Rowery zostały zaprojektowane z myślą o różnych warunkach jazdy, dlatego ważne jest, aby otrzymać rower, który jest odpowiedni na trasy, które najczęściej jeździsz. Podczas gdy umiejętność pokonania określonego szlaku sprowadza się głównie do umiejętności i doświadczenia, nie można zaprzeczyć, że istnieje odpowiednie narzędzie do tej pracy.

Podstawowy twardy ogon będzie w dużej mierze nieodpowiedni na szlaku z brutalnymi skalistymi ogrodami i masywnymi skokami, a wkrótce odkryjesz błąd na swoich drogach, jeśli zdecydujesz się na rower zjazdowy podczas długiej trasy biegowej.

Ślady opon kierowane na szlak z czarnego diamentu mogą sugerować, że są przyjazne dla rowerzystów, ale należy pamiętać, że termin „przyjazny dla rowerzystów” jest otwarty na interpretację; nie oznacza to, że twoje umiejętności pośrednie są w stanie bezpiecznie poprowadzić cię tym szlakiem.

Poznaj szlak

Jeśli to Twój pierwszy raz na szlaku, spokojnie! Nie czuj się zmuszany przez innych do podejmowania ryzyka, które może okazać się niebezpieczne. Podczas jazdy napotkasz skały, korzenie, krople i przeszkody, więc jeśli twoje umiejętności nie są na równi z tym, co może być przed tobą, warto podjąć dodatkowe środki ostrożności. Poznaj szlak, chodząc szkicowymi odcinkami, sprawdzając niespodzianki w ślepych rogach i stale skanując szlak przed sobą. Nigdy nie zakładaj, że wiesz, co się wydarzy, jeśli nigdy nie przejechałeś szlaku.

Rozbijesz się

Każdy, kto jeździ na rowerze górskim, w końcu się rozbije – to tylko część tego sportu. Chociaż możesz nie być w stanie uniknąć każdej awarii, decyzje podejmowane przed, w trakcie i po awarii mogą mieć głęboki wpływ na konsekwencje.

Zawsze oceniaj szlak i analizuj konsekwencje awarii w tym odcinku. Użyj metody „ryzyko kontra nagroda” i zdecyduj, czy możliwość wypadku jest warta nagrody za przejechanie tego odcinka lub szlaku. Obserwowanie innych jest często najlepszym sposobem na rozpoczęcie rozwiązywania trudnych sekcji.

Jeśli jedziesz popularnym szlakiem, nie będziesz musiał długo czekać, aż nadejdzie następny jeździec i prawdopodobnie przejedziesz linię, której nie byłeś świadomy.

Świadomość swojej prędkości, terenu, umiejętności i innych jeźdźców to sposoby na zmniejszenie ryzyka poważnej awarii. Utrzymanie koncentracji na szlaku i jeździe poprzez unikanie rozproszeń, takich jak słuchanie muzyki, może również zmniejszyć ryzyko wypadku.